1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
10.3.
10.3.

#TalentyV2FL: Po stopách Valjenta a Šatku

V pravidelnej rubrike, v ktorej predstavujeme talentovaných hráčov do 21 rokov, pôsobiacich v II.futbalovej lige, sa tentokrát zameriame na stopéra FK Dubnica, Pavla Rešetku.

Kedysi slávny strojársky priemysel, najväčšie mesto, ktoré nemá štatút okresu a silná športová tradícia. Tieto tri veci sa s mestom Dubnica nad Váhom spájajú snáď každému aspoň trochu geograficky zdatnému Slovákovi. Šport je v Dubnici výrazným činiteľom už desaťročia a za to obdobie toto 23-tisícové mesto vyprodukovalo toľko športových talentov, že sa ich nedá ani spočítať. Hokej, box a futbal síce na seniorskej úrovni utrpeli mierny ústup z kedysi vydobytých pozícií, spôsobený aj finančnými reáliami tejto doby, no na mládežníckej úrovni región Dubnice, respektíve región okresu Ilava, v ktorom je Dubnica najväčším mestom, dokáže stále efektívne pracovať s mladými športovými talentmi a zásobovať mládežnícke reprezentácie, či iné slovenské a zahraničné kluby.  

Erik Grendel, Martin Valjent či Ľubomír Šatka. To sú len tri zo zástupu mien, ktoré prešli dubnickým mládežníckych futbalom. Stopéri Valjent a Šatka sú dokonca aktuálnymi slovenskými reprezentantmi, ktorí dobré meno slovenského futbalu hája v RCD Mallorca, respektíve v Lechu Poznaň. “Či je to Maťo Valjent, hrajúci v Španielsku, alebo aj Ľubo Šatka, obaja sú veľkou motiváciou pre nás chalanov, ktorí hráme v Dubnici od malička a vidíme ich futbalovú cestu. Potvrdzujú nám, že keď na sebe budeme tvrdo pracovať, tak aj z Dubnice, z II.futbalovej ligy, sa dá dostať do veľkého futbalu a napríklad aj do reprezentácie,” prezrádza Pavol Rešetka, 19-ročný stopér FK Dubnica, ďalší odchovanec, ktorý má nakročené k tomu, aby sa vo futbale presadil po vzore svojich predchodcov.

V seniorskom futbale debutoval v rámci 2FL v minulej sezóne 2020/2021, po prechode z dorasteneckej druhej ligy, odkiaľ sa Dubnica snaží vrátiť späť do najvyššej súťaže. Dubnici síce v sezóne predtým tesne ušiel postup do Fortuna ligy, keď neuspela v baráži po zvláštnej, covidovej sezóne, napriek ambíciám sa však v klube opäť nebáli dať príležitosť mladým hráčom. Medzi nimi aj vtedy 17-ročnému Rešetkovi. Hneď vo svojej prvej sezóne medzi mužmi dostal šancu v 21 zápasoch a naznačil, že v Dubnici vyrastá ďalší talent stredu obrany. V aktuálnom ročníku naskočil do 15 zápasov, v ktorých dal aj gól. Cíti vo svojej hre v druhej sezóne medzi mužmi progres? “Postupne si zvykám na mužský futbal ktorý je rýchlejší a fyzicky náročnejší, ale nechcel by som hodnotiť, ako sa mi to darí, to by som nechal skôr na trénerov,” stroho hodnotí futbalista, ktorý radšej rozpráva svojimi výkonmi na ihrisku. A tie hovoria jasnou rečou. Spomedzi hráčov do 20 rokov odohral druhý najvýšší počet stretnutí a v celkovom hodnotení (Instat index 190) sa nestratí ani medzi zvučnými talentmi AS Trenčín, ktoré v rámci striedavých štartov nastupujú v druhej lige za Dubnicu.

A propos, AS Trenčín. Hoci Trenčín, Dubnica či Púchov svojou blízkosťou vytvárajú prirodzenú regionálnu rivalitu v “boji” o talenty a futbalový úspech, na Považí rivalitu vymenili za spoluprácu. Na mládežníckej úrovni vytvorili projekt Futbalovej akadémie Trenčianskeho kraja, s cieľom spolupráce, nielen profesionálnych klubov v kraji, ale aj využitie ich futbalových skúsenosti a znalostí pri nábore nádejných futbalistov z celého kraja. Na seniorskej potom prišlo pred aktuálnou sezónou k spomínanej dohode o striedavých štartoch. “V mužstve sa s príchodom hráčov na striedavých štartoch zvýšila konkurencia, čo je len dobre pre zvyšovanie kvality tímu. Myslím si, že v rámci porovnania s hráčmi Trenčína nezaostávame. Mládež v Dubnici funguje na výbornej úrovni, máme výborné podmienky na trénovanie, kvalitných trénerov, ktorí pristupujú k tréningom maximálne zodpovedne a snažia sa mladým hráčom odovzdať čo najviac,” prezradil o spolupráci zo svojho pohľadu obranca, ktorého zdobí sila v osobných súbojoch, dobrý výskok a odoberanie lopty, ale nevyhýba sa ani dlhému pasu za obranu súpera. “Myslím si, že mojou silnou stránkou je najmä chuť trénovať. Chcem neustále pracovať na svojom celkovom zlepšovaní, ale ak by som mal vybrať, na čom pracujem najviac, je to hra s loptou a hlavičkovanie,” pridáva do nášho hodnotenia samotný hráč.

Či už je to cestou v úvode spomínaných klubových odchovancov, ktorí to dotiahli na najvyššiu reprezentačnú úroveň, alebo otvára pre mladých Dubničanov nové možnosti spolupráca s AS Trenčín, pre 19-ročného obrancu, ktorý prakticky celú svoju futbalovú púť, s výnimkou ročnej zastávky v Púchove, strávil v Dubnici, 2FL nemusí byť jediná futbalová štácia. “Cieľom asi každého futbalistu je posúvať sa v kariére ďalej, a preto neostáva nič iné, len na sebe pracovať a keď sa objaví šanca, tak sa jej chytiť. Neviem, či spolupráca s Trenčínom otvára priestor aj pre mňa a hráčov Dubnice presadiť sa do najvyššej súťaže, ale verím, že sa to niekomu v budúcnosti podarí. Aktuálne som vďačný za to, že dostávam šancu od trénera a možnosť napredovať. Chcem sa futbalu venovať aj naďalej a uvidíme, kam to s ním dotiahnem,” ostáva pri zemi Pavol Rešetka, ďalší z kategórie #TalentyV2FL.


Aktuálne články

Druhá liga s titulárnym partnerom
Ako hráč si zahral na 100-tisícových štadiónoch. Reitera čaká trénerská výzva v druhej lige
Záver nezvládli výsledkovo, nie herne. S podporou fanúšikov chcú Prešovčania postúpiť cez baráž
Padne návšteva sezóny? Nového lídra čaká posledný domáci zápas
Po výhrach z nich opadol tlak. Uspejú Humenčania aj do tretice?
Trebišov s cieľom potvrdiť stúpajúcu formu, Petržalka chce napraviť stratu z posledného kola
Tabulka
# Tím Z Skóre B
1. 18 37:13 47
2. 18 29:11 37
3. 18 36:19 35
4. 18 32:17 32
5. 18 38:28 31
6. 18 33:28 29
7. 18 30:25 28
8. 18 27:27 28
9. 18 29:32 22
10. 18 24:31 22
11. 18 24:29 20
12. 18 17:27 20
13. 18 32:44 20
14. 18 22:28 19
15. 18 17:44 10
16. 18 12:36 2