6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
7.8.
7.8.
6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
6.8.
7.8.
7.8.
12.8.
12.8.
12.8.
13.8.
13.8.
14.8.
14.8.
14.8.

#TalentyV2FL: Ervín Matta (Slavoj Trebišov)

Vo veku 21 rokov patrí medzi najvyťažovanejších futbalistov v druhej lige. Od dosiahnutia plnej jesennej minutáže ho delilo len 6 minút, viac ako on odohrali v prvej časti sezóny len šiesti hráči, aj to vrátane dvoch brankárov. V pravidelnej rubrike druholigových talentov do 21 rokov sa dnes zameriame na stopéra Trebišova Ervína Mattu.

Ervín je rodákom z Košíc, takže nie je prekvapením, že s futbalom začínal práve v metropole východu. „K futbalu ma priviedli moji rodičia. Keď som mal 6 rokov, opýtali sa ma, či chcem hrať futbal alebo hokej. Ja som odpovedal, že futbal , asi aj preto, lebo pred bytovkou som viac času trávil s loptou ako s hokejkou. Otec ma následne zobral na štadión v Čermeli, a tak som ako šesťročný začal vo vtedajšom MFK Košice,“ zaspomínal si Matta na svoje začiatky. 

Ako mládežník zažil rozpad VSS, senický dorast mu dal veľa 

V materskom klube zostal náš respondent až do roku 2017. Vtedy ale došlo v košickom futbale k nepríjemnej situácii, keďže klub VSS Košice (nástupca MFK) zanikol. Množstvo mladých košických futbalistov sa rozpŕchlo po celom Slovensku, Ervín Matta si to namieril do Senice, v ktorej farbách odohral dve sezóny v kategórii U19. „Pôsobenie v Senici mi dalo veľmi veľa po futbalovej aj osobnostnej stránke. Aj keď sme počas tých dvoch rokoch nepatrili medzi špičku ligy, určite mi pomohlo, že som aj po rozpade VSS Košice mohol hrať najvyššiu mládežnícku súťaž. Aj vďaka tomu som teraz v seniorskej druhej lige. Nebolo jednoduché sa hneď presadiť, lebo Senica ma výbornú akadémiu, ale po čase sa mi podarilo dostať do základnej zostavy a odohral som tam dosť zápasov. Čo sa týka ľudskej stránky, v Senici som získal nové kamarátstva, nové skúsenosti , pričom musel som sa o seba postarať sám, vzdialený 400km od rodiny. Takisto som tam dokončil strednú školu,“ vyjadril sa mladý futbalista na margo svojej zastávky na Záhorí. 

Po skončení v doraste nenasledoval prechod do senického A-tímu, ale návrat domov. Ako je dobre známe, v roku 2018 vznikol v druhom najväčšom meste Slovenska klub FC Košice, ktorý sa práve v lete roku 2019 stal nováčikom druhej ligy. „Chcel som sa presadiť v mužskom futbale, prechod medzi dorastom a mužmi nie je jednoduchý. Keďže v Senici som po skončení v doraste nepokračoval v A-tíme, prišla možnosť isť do FC Košice, kde ma poznal tréner Sovič. Mojou výhodou bolo aj to, že práve vtedy sa v druhej lige zaviedlo pravidlo o povinnom štarte slovenského hráča do 21 rokov v základnej zostave. Ja som mal vtedy 18 rokov,“ vysvetlil košický rodák. 

Vďačnosť za priestor v Trebišove, bojovnosť ako základ 

V košickom tíme bola od začiatku výrazná konkurencia, presadiť sa do základnej zostavy nebolo pre mladých hráčov jednoduché. Keďže na začiatku seniorskej kariéry je obzvlášť dôležité získavanie hernej praxe, vo februári minulého roku sa vedenie FC rozhodlo poslať Mattu na hosťovanie do Trebišova. To pôvodne trvalo do konca minulej sezóny, nakoniec sa predĺžilo aj na celý prebiehajúci ročník 2021/2022. Ako ukazujú vyššie spomenuté štatistiky aj výkony na ihrisku, s týmto krokom môžu byť všetky strany spokojné. „Cítil som, že potrebujem viac hrávať, Košice hľadali skôr skúsených hráčov. Potešil som sa, že môžem isť na hosťovanie do Trebišova. V Slavoji som dostal priestor a môžem pravidelne hrávať, za čo som vďačný trénerovi a aj celému klubu. Som tu veľmi spokojný, lebo máme všetko, čo potrebujeme,“ pochvaľuje si strelec jedného tohtosezónného gólu. 

V drese trebišovského Slavoja hráva Ervín Matta permanentne na pozícii stopéra. Keďže počas pôsobenia v Košiciach ho tréneri nasadzovali aj na kraj obrany, zaujímalo nás, ktorý post mu vyhovuje viac. „Som typom hráča, ktorý nemá problém zahrať ani v strede obrany, ani na jej kraji, ale o niečo viac mi vyhovuje pozícia stopéra. V Trebišove mi tréner verí práve na tomto poste a ja som veľmi rád, že to tak je, lebo si myslím, že som tam platnejší,“ tvrdí kmeňový hráč FC Košice, ktorého sme sa opýtali aj na jeho pohľad na svoje silné, resp. slabé stránky. „Hodnotenie mojich silných stránok by som nechal na iných, stále sa môžem vo všetkom zlepšiť. Jediné, čo môžem vypichnúť, je zrejme bojovnosť. Na ihrisku vždy pracujem na 100 % a snažím sa vyhrať každý súboj,“ myslí si Matta. Jeho tvrdenie najlepšie potvrdzuje štatistika z konca jesennej časti, podľa ktorej mal na svojom konte najviac získaných lôpt zo všetkých druholigových hráčov. 

Zo sna o Chelsea už vyrástol, ciele si určuje na pol roka 

Dostatok hernej praxe a zodpovedné výkony v Trebišove sú dobrým predpokladom do budúcnosti. Nie je vylúčené, že v lete dostane šancu zabojovať o miesto v tíme svojho kmeňového klubu. „Snažím sa dávať si ciele na pol roka, čo bude v lete, sám neviem. Teraz sa sústredím hlavne na Trebišov, snažím sa odovzdať maximum a bojovať za Slavoj. Dúfam, že sa mi podarí nadviazať na jeseň, budem ďalej pravidelne hrávať a podávať stabilné výkony. Čo sa bude diať v lete, uvidíme,“ zostáva 21-ročný futbalista nohami na zemi. 

Každý hráč, najmä mladý, má vo svojej kariéry ciele, prípadne méty, ktoré by rád dosiahol. Druhá liga je dobrým odrazovým mostíkom do vyšších súťaží, čo vidno aj v prebiehajúcom prestupovom okne. „Kariéra futbalistu je vrtkavá, ako som už povedal, snažím sa zamerať na polsezónu a dostať zo seba to najlepšie. Ale mojím dlhodobým cieľom je pravidelne hrávať, aktuálne v druhej lige, a hlavne sa nezraniť. Časom by som sa určite chcel posunúť vyššie, treba mať vysoké ciele. Už som asi vyrástol z toho, že budem hrať v Chelsea. Bol by som veľmi rád, ak by sa mi podarilo zahrať si najvyššiu súťaž tu na Slovensku a postupne sa dostať do Česka, Poľska, prípadne Maďarska. To je asi taký môj kariérny sen, resp. cieľ,“ uzavrel Ervín Matta. 

Aktuálne články

Zostrihy zápasov 4. kola
Ukončí Trebišov myjavskú sériu bez prehry? Musíme zlepšiť zakončenie, vraví Bajtoš
Schlossár zo Slovana: Aby tí, čo nás odpisovali, zmenili názor
V Dubnici medzinárodný projekt. Hráči: Prečo by sme nemohli mať tie najvyššie ambície?
Dobrý výkon dotiahli v druhom polčase do gólového záveru. Prešovčania sa radujú z prvej výhry
Zostrihy zápasov 3. kola
Tabulka
# Tím Z Skóre B
1. 4 8:2 9
2. 4 9:4 9
3. 4 6:6 9
4. 4 6:2 8
5. 4 5:2 8
6. 4 6:4 7
7. 4 4:4 7
8. 4 4:7 6
9. 4 8:12 6
10. 4 3:3 5
11. 4 5:6 4
12. 4 4:5 4
13. 4 10:9 3
14. 4 7:8 3
15. 4 4:8 3
16. 4 3:10 0
Partneri AK2FL
partner
partner
partner