1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
10.3.
10.3.

Príprava v plnom prúde. Čo je nové v 2FL?

Niektoré kluby trénuju už viac ako týždeň, iné ešte oficiálne nepodali prihlášku do súťaže. A všetko sa točí okolo prestupov. Prinášame vám súhrn druholigového týždňa.

Kto si zahrá 2FL? 

Nastane situácia spred dvoch rokov, kedy sa druhá liga nehrala v plnom formáte so 16 tímami? Licenčné konanie, kvôli ktorému nedostali licenciu až dva fortunaligové kluby, poriadne zamiešalo kartami aj v druhej lige. Traja postupujúci do najvyššej súťaže, k tomu štyria vypadávajúci z 2FL a razom sme mali situáciu, v ktorej sme niekoľko týždňov nemali jasný obraz toho, ako bude vyzerať druholigový pelotón v novej sezóne. Postup si z tretích líg vybojovali FK Rača Bratislava, MŠK Považská Bystrica, MFK Dolný Kubín a FC Tatran Prešov. Napriek dohadom sa všetci štyria víťazi tretích líg do novej druholigovej sezóny prihlásili. Rovnako aj všetky tímy, ktoré si záchranu v súťaži vybojovali na ihrisku. Aktuálne je k 18.6. prihlásených 14 tímov, práve kvôli výpadku dvoch miesteniek, ktorý spôsobilo neudelenie licencie Seredi a Senici. Namiesto nich bolo ponúknuté miesto FC Rohožník. Avšak príjemné oživenie minulej sezóny, rodinne založený klub zo Záhoria však podľa vlastných slov nedokázal zabezpečiť v plnej miere rozpočet finančne náročnej súťaže. „V dnešnej ťažkej dobe, keď podpora od Slovenského futbalového zväzu je taká, aká je a podmienky sú kladené také, aké sú, je veľmi ťažké napredovať. Nechceme byť hrobári futbalu v Rohožníku, nechceme dopadnúť ako Senica, Sereď či Nitra,“ zdôraznil pre Sportnet prezident klubu FC Rohožník Jozef Karšay. Či uvoľnené miesta zaplnia ďalší vypadávajúci, ŠK Slovan Bratislava U21, Partizán Bardejov, prípadne niektorý z tímov v tretích ligách, má podľa slov Slovenského futbalového zväzu ukázať najbližšie obdobie. „V hre je sto možností. Treba vychádzať zo súťažného poriadku. Dnes nevieme ani to, kde sa prihlási Senica. Od Serede máme už oficiálne stanovisko, že sa prihlási do tretej ligy,“ povedal pre sportnet.sk Miroslav Richtárik, predseda komisie pre riadenie II. ligy na SFZ.. „Máme na to celý budúci týždeň, aby sme to vyriešili. Urobíme všetko pre to, aby sme súťaž doplnili na šestnásť účastníkov, ale uvidíme, čo prinesie doba,“ uviedol Richtárik. Štyri týždne pred začiatkom najvyššej súťaže pod riadením SFZ tak nemáme istotu, či bude format súťaže 16-členný a kto ho bude tvoriť.

Trénerské rošády

V rámci trénerského obsadenia nezostal v II.futbalovej lige kameň na kameni. Len štyria tréneri ostanú na tých istých lavičkách, ktoré riadili v predchádzajúcej sezóne – Mikuláš Radványi z KFC Komárno, Michal Kuruc z ŠTK Šamorín, Vladimír Veselý na lavičke B tímu MŠK Žilina a Vladimír Cifranič ako tréner MŠK Púchov. Tých doplnili viaceré nové mená na druholigovej scéne, ktoré však pôsobili aj v najvyššej súťaži Peter Lérant (FK Pohronie), Anton Šoltis (FC Košice), Gergely Geri (Slavoj Trebišov),Marek Petruš (1.FC Tatran Prešov) či Ján Haspra (FC Petržalka). Zaujímavosťou sú trénerské posuny v rámci 2FL, keď Ondrej Desiatnik vymenil Trebišov za FK Humenné a Peter Jakuš z FK Dubnica by sa mal ujať kormidla nováčika z Považskej Bystrice. Otáznik visí nad trénerským zastúpením zvyšných dvoch nováčikov, keďže Pavol Bača (MFK Dolný Kubín) ani Richard Stražan FK Rača Bratislava nemajú potrebnú trénerskú licenciu pre pozíciu hlavného trénera druholigového tímu. Tak či onak, už teraz je zrejmé, že do novej sezóny prinesú náboj aj tréneri, keďže mien, ktoré by sa mohli stať výraznými osobnosťami súťaže, je viacero.

Prvé posily

Asi najvýraznejší útok na postup v novej sezóny môžeme očakávať od FC Košice, čomu v klube prispôsobili aj aktivitu v rámci hráčskeho kádra. V ňom neostal kameň na kameni a z klubu odišli aj viaceré výrazne postavy minulej sezóny ako Richard Lásik, Igor Šemrinec, Ricky Cortés, Marcus Moelvadgaard, Marek Václav, Peter Kavka, Filip Kis, Dávid Guba, Matej Moško či Nana Ntuli. Exodus polovice tímu nahrádzajú už niekoľkými výraznými posilami. Do brány sa vracia Matúš Kira, z postupujúcej Skalice získali Jána Mizeráka a Patrika Voleského, zo Žiliny prichádza pravý bek Vladimír Majdan a do obrany legionár Ján Krivák.

Aj ďalší kandidát na postup, FK Pohronie, prechádza obrovskou obmenou kádra, v ktorom sa po odchode množstva legionárov objavujú mená známe z druholigovej scény ako Jakub Čunta (ŠTK Šamorín), Norbert Brodziansky (MŠK Námestovo), Alex Holub (FC Rohožník) či Vladimír Barbora (FK Železiarne Podbrezová). Do Humenného sa zo Žiliny sťahuje mladý Tomáš Vaľovčin. V rámci ďalších prestupov je zatiaľ ticho, keďže prestupové obdobie začalo len 15.6. a kluby sa v predošlých týždňoch sústredili skôr na predlžovanie zmlúv s hráčmi súčasných kádrov. Je len otázka času, kedy s ana druholigovú scénu budú sťahovať nové mená, ktoré zaplátajú diery po odchádzajúcich hráčov do Fortuna ligy, ktorými sa hneď v úvode stali Marko Kelemen z FC Petržalka do MFK Ružomberok či Matúš Malý, kmeňový hráč DAC, ktorý však v druholigovom Šamoríne odohral viac ako 20 zápasov, ten taktiež zamieril do Ružomberka. Čaká nás horúce prestupové leto. Sledujte nás!


Aktuálne články

Druhá liga s titulárnym partnerom
Ako hráč si zahral na 100-tisícových štadiónoch. Reitera čaká trénerská výzva v druhej lige
Záver nezvládli výsledkovo, nie herne. S podporou fanúšikov chcú Prešovčania postúpiť cez baráž
Padne návšteva sezóny? Nového lídra čaká posledný domáci zápas
Po výhrach z nich opadol tlak. Uspejú Humenčania aj do tretice?
Trebišov s cieľom potvrdiť stúpajúcu formu, Petržalka chce napraviť stratu z posledného kola
Tabulka
# Tím Z Skóre B
1. 18 37:13 47
2. 18 29:11 37
3. 18 36:19 35
4. 18 32:17 32
5. 18 38:28 31
6. 18 33:28 29
7. 18 30:25 28
8. 18 27:27 28
9. 18 29:32 22
10. 18 24:31 22
11. 18 24:29 20
12. 18 17:27 20
13. 18 32:44 20
14. 18 22:28 19
15. 18 17:44 10
16. 18 12:36 2