1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
1.3.
1.3.
2.3.
2.3.
2.3.
3.3.
3.3.
3.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
9.3.
10.3.
10.3.

#TalentyV2FL: Návrat domov a spolupráca s dobre známym trénerom prospeli

Podobne ako pred rokom, aj teraz sa počas zimnej prestávky budeme venovať rubrike o mladých talentoch hrajúcich v druhej futbalovej lige – pôjde o slovenských hráčov do 21 rokov. V dobrom svetle sa počas jesennej časti ukazoval Lukáš Jendrek z prešovského Tatrana, ktorý bol za svoje výkony odmenený aj zaradením do ideálnej zostavy druholigovej jesene.

Aj neorganizovaný futbal môže v žiackom veku slúžiť ako dobrý odrazový mostík na prechod do organizovaného klubového. Futbalové začiatky Lukáša Jendreka sú toho dôkazom. „Už odmalička som chodieval hrať futbal so staršími chlapcami na malé ihrisko. Všimol si ma tam jeden tréner z Tatrana Prešov a hovoril mi, aby som vyskúšal prísť na tréning. Ja som to ale najprv chcel skúsiť v neďalekej dedine, kde mi povedali, aby som išiel do Tatrana, keďže tréner hneď po prvom tréningu videl, že mám na viac,“ vrátil sa Jendrek k svojim futbalovým začiatkom.  

Trnavská skúsenosť, pracovať neprestal ani v horšom období

V roku 2019 prišla prvá výrazná zmena – ako dorastenec zmenil klubovú adresu, zo Šariša sa presunul do trnavského Spartaka. V slovenskom Ríme strávil posledné dve mládežnícke sezóny, v troch prípadoch nastúpil aj na súťažný zápas v drese prvého tímu Spartaka. „Pôsobenie v Trnave mi určite dalo veľa, či už po psychickej, alebo aj fyzickej stránke. Prvýkrát som na vlastnej koži zažil profesionálny futbal, čo bolo pre mňa niečo nové,“ spomína nás respondent, ktorý svoju prvú kompletnú mužskú sezónu strávil v treťoligových Malženiciach. Jendrek bol vtedy stále hráčom Trnavy, no v Spartaku príležitosti nedostával. Malženice mali s „bílimi andelmi“ uzavretú dohodu o striedavom štarte hráčov. Dá sa teda povedať, že v ročníku 2021/2022 sa šikovný ľavák ocitol v súťaži, ktorá mala amatérsky status. „Najdôležitejšie bolo, aby som na sebe stále ďalej pracoval a neprestal dúfať, že dostanem šancu od trénera v Trnave. Ako futbalista chcete byť na ihrisku každú sekundu, preto to po psychickej stránke bolo náročné,“ priznáva 20-ročný futbalista.

V lete tohto roka sa Lukáš Jendrek vrátil domov (na hosťovanie), záujem od materského klubu a čerstvého druholigistu prišiel v pravom čase. „Samozrejme, že ponuka od Prešova potešila, ozval sa mi Stano Šesták s tým, či by som mal záujem prísť do Tatrana. Dohodol som sa s agentom a súhlasil som. Doladili sa určité maličkosti a bol som späť v Prešove,“ opísal Jendrek, ako sa zrodila zmena dresu.

Prednosťou rýchlosť, potreba zlepšiť finálnu fázu

V Tatrane sa Lukáš Jendrek opätovne stretol s trénerom, ktorý je dlhodobo známy svojou výbornou prácou s mladými hráčmi a ktorého navyše on sám dobre poznal. „Tréner Petruš bol môj prvý tréner, práve on ma zobral do Prešova, keď som bol ešte malý chlapec, poznáme sa už dlhšie. Je to výborný tréner, ktorý má veľmi kvalitný tréningový proces. Má svoj štýl, ktorým chce, aby sme sa prezentovali. Myslím si, že jeho tvrdá práca sa odzrkadlila aj na našich fantastických výsledkoch. Na spoluprácu s ním sa nemôžem sťažovať, aj jeho zásluhou som sa veľmi posunul,“ vystrúhal talentovaný hráč poklonu koučovi Tatrana.

Počas väčšiny jesennej časti bol Lukáš Jendrek neodmysliteľnou súčasťou prešovskej základnej zostavy – jednak pre Tatran predstavoval jednotku na splnenie povinnej kvóty o štarte slovenského hráča do 21 rokov v základnej zostave (resp. minimálne počas prvých 30 min), no svoje miesto si vedel zastať aj po kvalitatívnej stránke. K hernej pohode nepochybne prispelo aj náramne úspešné výsledkové ťaženie celého mužstva. „Ako tím sme dosiahli fantastické výsledky. Neviem, či si vôbec niekto pred sezónou myslel, že budeme po jesennej časti na prvom mieste. Ako celé mužstvo sme pol roka tvrdo pracovali a prinieslo to svoje ovocie. Čo sa týka individuálneho hľadiska, myslím si, že to nebolo zlé, ale určite som v niektorých zápasoch mohol hrať lepšie a pridať viac gólov, prípadne asistencií,“ zhodnotil jesennú časť strelec dvoch tohtosezónnych gólov.

V posledných piatich kolách nebol Lukáš Jendrek svojmu tímu k dispozícii, dôvodom boli zdravotné patálie. V čom konkrétne spočíval problém? „V pohárovom zápase proti Podbrezovej som si natrhol priťahovač. Sono mi ukázalo tri trhliny v svale a tým sa pre mňa jesenná časť skončila. Mám za sebou 5-týždnovú rehabilitáciu, momentálne už začínam trénovať na ihrisku,“ objasnil prešovský futbalista, ktorý sa môže spoľahnúť na slušné atletické zdatnosti. „Myslím si, že medzi moje silné stránky patrí rýchlosť, či už s loptou, alebo bez lopty a takisto dribling. Rezervy mám určite vo finálnej fáze, hlavne v centrovaní,“ pridal Jendrek pohľad na svoje silné stránky a rezervy. Ako je nastavený, čo sa týka futbalových cieľov? „ Ako každý futbalista by som to chcel dotiahnuť čo najďalej, ako sa dá, teda do nejakej top ligy a reprezentovať svoju krajinu,“ povedal.

Mnoho športovcov sa zvykne inšpirovať slávnejšími vzormi, mal svoj idol aj Lukáš Jendrek? „Nemám svoj konkrétny futbalový vzor, ale vždy som obdivoval Ronaldinha a to, čo dokázal predviesť s loptou,“ uzavrel prešovský rodák.

Aktuálne články

Druhá liga s titulárnym partnerom
Ako hráč si zahral na 100-tisícových štadiónoch. Reitera čaká trénerská výzva v druhej lige
Záver nezvládli výsledkovo, nie herne. S podporou fanúšikov chcú Prešovčania postúpiť cez baráž
Padne návšteva sezóny? Nového lídra čaká posledný domáci zápas
Po výhrach z nich opadol tlak. Uspejú Humenčania aj do tretice?
Trebišov s cieľom potvrdiť stúpajúcu formu, Petržalka chce napraviť stratu z posledného kola
Tabulka
# Tím Z Skóre B
1. 18 37:13 47
2. 18 29:11 37
3. 18 36:19 35
4. 18 32:17 32
5. 18 38:28 31
6. 18 33:28 29
7. 18 30:25 28
8. 18 27:27 28
9. 18 29:32 22
10. 18 24:31 22
11. 18 24:29 20
12. 18 17:27 20
13. 18 32:44 20
14. 18 22:28 19
15. 18 17:44 10
16. 18 12:36 2