4.5.
4.5.
5.5.

Na čele bez zmien, prvé víťazstvo Spišiakov

Aj po 23. kole MONACObet ligy má Komárno na čele súťaže štvorbodový náskok pred Prešovom. Obaja svoje zápasy vyhrali, Komárno si poradilo s dvadsaťjednotkou Slovana a Prešov s Myjavou. Jednou z udalostí kola bolo víťazstvo Spišskej Novej Vsi nad Považskou Bystricou.

Čelo tabuľky ostalo po sobote rovnaké. Komárno nastrieľalo dvadsaťjednotke Slovana päť gólov, keď ich dalo päť rôznych strelcov a potvrdilo dobrú sériu. Po prehre s Prešovom (1:2) v Ličartovciach a bezgólovej remíze s Malženicami v Šali vyhralo Komárno ďalšie tri zápasy s celkovým skóre 10:2. V tomto kole nezaváhal ani Prešov, hoci v Ličartovciach proti Myjave mal k zakopnutiu blízko. Rozhodli dva pokutové kopy, prvý využil v 1. polčase Jozef Špyrka, druhý v úplnom závere zápasu Jozef Dolný. Ten sa dostal už na métu 13 gólov, na ex-púchovského Letenaya stráca už len dva.

Hoci rezerva Žiliny vyhrávala nad Pohroním už o dva góly po zásahoch Vladimíra Vaľka a Pohronie hralo od 40. min oslabené o vylúčeného gambijského stredopoliara Yusupha Kambiho, hostia si nakoniec odviezli bod po remíze 2:2.

Prvé víťazstvo v sezóne dosiahla Spišská Nová Ves, ktorá prekvapujúco porazila Považskú Bystricu (2:0). Na konci prvej štvrťhodiny otvoril skóre zápasu prudkou hlavičkou Kamila Zekuciu, po desiatich minútach 2. polčasu nedal Teplanovi v bránke Považskej Bystrice strelou k žrdi Armén Abraham Portugalyan. Kým Spišiaci dávali góly, Považania triafali brvná – mieril doňho Lukáš Slávik i Matej Vaculík. Spišiaci sa z víťazstva v ligovom zápase tešili po viac ako desiatich mesiacoch, predtým vyhrali naposledy nad Rimavskou Sobotou (3:1) ešte 3. júna 2023 v tretej najvyššej súťaži.

Návšteva kola sa zišla v Humennom a väčšina z 1252 divákov bola spokojná, keďže domáci vyhrali 1:0 po góle Mateja Franka z pokutového kopu. V 2. polčase bol po druhej žltej vylúčený obranca hostí Matej Obšivan.

Humenné je mužstvo jari. Získalo 16 bodov po piatich víťazstvách a jednej remíze, dalo deväť gólov, inkasovalo len dva. „Po víťaznej šnúre je každý zápas ťažší a ťažší. Od začiatku sme išli za víťazstvo, ale žiaľ, nepremieňali sme šance, ktoré sme mali v prvom i druhom polčase. Nakoniec sme vyhrali po góle z penalty. Tri body sú doma, to nás teší,“ povedal tréner FK Humenné Ľubomír Reiter.

V nedeľu dopoludnia prehrali Malženice doma s Petržalkou. Pred 524 divákmi nováčik vyhrával po góle Thomasa Kotlára, ešte v 1. polčase vyrovnal Roman Begala. Keď sa už zdalo, že zápas skončí remízou, v druhej minúte nadstaveného času strhol víťazstvo na stranu Petržalky chorvátsky útočník Dino Špehar. Bývalý hráč Serede strelil v drese Petržalky svoj premiérový gól. Jeho mužstvo si po prehre Považskej Bystrice upevnilo, ale jeho najbližším prenasledovateľom už je Humenné.

Smerom hore sa posúva i Liptovský Mikuláš. V šiestich kolách na jar štyrikrát vyhral, v piatich posledných zápasoch si drží neporaziteľnosť. Kvalitný Šamorín v nedeľu zdolal 2:1 po hlavičke Filipa Mráza a skvostnom voleji Tomáša Staša. Po samostatnom prieniku a presnou strelou korigoval skóre Lukas Leginus, ale Liptáci si víťazstvo nenechali vziať a poskočili na 7. miesto tabuľky.

Hektický zápas sa odohral v nedeľu v Dolnom Kubíne, kam zavítal Trebišov. Padlo v ňom deväť žltých kariet, štyri priame červené, piata po druhej žltej karte. V 1. polčase videl červenú kartu domáci tréner Radomír Korytář a hráči Derrick Mensah (D. Kubín) a Michal Matúš (Trebišov), v druhom trebišovský Hwanyoung Song a po druhej žltej jeho spoluhráč Ervín Matta. V dramatickom závere dal gól Tomáš Ilinjo. Trebišov na jar dvakrát prehral doma 1:2 a dvakrát vyhral vonku 2:1...